Eğitişim Kariyer Enstitüsü

  • IK Uzmanı
  • Pazarlama Uzm.
  • Finans Uzmanı
  • Satış Uzmanı
  • Reklam Uzmanı
  • İletişim Uzmanı
> cevap burada
Bizi Arayın!444 37 78

KARİYER REHBERİ

Hayatınızda her alanda olduğu gibi, iş hayatınızda da doğru kararlar alabilmek, doğru bir yere varabilmeniz ve mutlu olabilmeniz için önemlidir. “Benim için doğru karar nedir?” derseniz, bunu siz bilebilirsiniz. Ancak, kendinizi tanımanız ve kendinizle ilgili doğru bir karara varabilmeniz adına, sizi doğru yönlendirebilecek ve size yol göstererek, doğru bir seçim yapmanızı sağlayacak profesyonellere ihtiyacınız olacaktır. Eğitişim’in uzman kadrosu ve odaklı eğitimleriyle kariyerinize yön verin.

Kariyer Hedefinizi Belirlerken Şunları da Göz Önünde Bulundurun:

 

  • Kendinizi ne çeşit bir iş ortamında düşüyorsunuz?
  • Ne çeşit bir iş istiyorsunuz?
  • Nasıl bir rol üstlenmek istiyorsunuz?
  • Ne çeşit bir organizasyonun parçası olmayı istiyorsunuz?

 

Eğitişim’in kapsamlı ve yönlendirici internet sitesi de size seçiminizde yardımcı olacaktır:

 

Kariyerinize Doğru Yön Verin!

 

Başka Türlü Bir Şey Benim İstediğim…

Hayattan ne istediğimizi biliyor muyuz? Tanımlayabiliyor muyuz hedeflerimizi, ya da hedeflerimizi anlatmak için kurduğumuz cümleler bir niyetten öteye gidemiyor mu? Tıpkı şunlar gibi: “kendim için iyi bir gelecek istiyorum”; “mutlu olacağım bir iş istiyorum”, “iyi para kazanmak istiyorum”, “güzel bir evde yaşamak istiyorum”… Genelde isteklerimize ve gelecek hedeflerimize yönelik cümleleri bu kadar belirsiz ve saf niyetleri aşmayacak tarzda kuruyoruz. Aslında galiba tam olarak ne istediğimizi de bilmiyoruz. Tıpkı Can Yücel’in güzelim şiirinde olduğu gibi ne istediğimizden çok ne istemediğimizi düşünmek ve tarif etmek daha kolayımıza geliyor.

Peki ne istemediğimizi anlatarak amacımıza ulaşabilir miyiz? Tüm istemediklerimizi sıralasak bile geriye kalanlar acaba bizim isteklerimizle ne kadar uyuşacak? Çok basit bir ihtiyacımızı karşılamakla ilgili alışkanlığımızı düşünerek bu soruya yanıt arayalım. Farz edin ki karnınız acıktı ve bir lokantaya gittiniz. Garsonu çağırdınız ve dediniz ki: “ben dolma sevmem, et ürünleri de yemiyorum, çorba falan da getirmeyin bana, ekmek arası bir şey de yemiyorum. Bunların dışında bir şey getirmenizi istiyorum.” Garson herhalde böyle bir siparişle ilk defa karşılaştığı için eli ayağına dolaşır ve sonuçta ne yaparsa yapsın getireceği menü sizi mutlu kılmaz. Ne yemek istediğinizi çoğunlukla siz biliyorsunuzdur ve bunun siparişini verecek olan kişi sizsiniz. Ancak siz doğru sipariş verdiğinizde istediğiniz yemek masanıza gelecek. Bu basit hayat kuralı aslında yaşamın diğer alanlarında da geçerli. Tek yapmamız gereken siparişimizi garsona değil kendimize yani kendi hayatımıza vermek. Bunun yolu da öncelikle biraz daha kendimizi iyi tanımamızdan geçiyor. Kendimizi iyi tanımak ise üstünde uğraşılması gereken bir alan. Bir takım basit soruları kendimize sormakla başlayabiliriz. Örneğin: “hangi alanda çalışmak beni mutlu eder?”, “kişisel özelliklerim arasında en güçlü olduğum alanlar neler?”, “Nasıl bir yaşam tarzı bana uygun olur?”, “nasıl bir ortamda yaşamak istiyorum”, “sosyal hayatımla ilgili beklentilerim neler?”, “mesleğimle ilgili neler yapmak istiyorum?”

Bu ve benzeri sorulara vereceğiniz cevaplar sizin vizyonunuzu ortaya çıkaracak yani ulaşmak istediğiniz limanı ya da kıyıyı. Bu kıyıyı bir kere keşfettikten sonra ise mesele eyleme geçmek Vizyonumuza doğru atacağımız minik minik adımlar bizi sonuca ulaştıracak. Ayrıca vizyonumuzu bir kere oluşturduğumuzda yani zihnimizde bir gelecek resmi oluşturduğumuzda işimiz “algıda seçicilik” kuralından dolayı da daha kolay hale gelecek. Nasıl ki eğer hamileyseniz sokağa çıktığınızda bir çok hamile görüyorsanız, vizyonunuzdan haberdar olduğunuzda da onunla ilgili fırsatların, kaynakların, haberlerin önünüze çıkacağından emin olun. Unutmayın attığınız her adım durumunuzu değiştirecek ve sizi hedefinize biraz daha yaklaştıracak.

“Hiçbir başarı, yalnızca hayal kurmak ve karar almakla gerçekleşmez. Başarı, kişinin kararlarını yaşama geçirebilmesi, sorumluluklarını bilmesi ve pes etmemesi ile mümkündür.”

Nasuh Mahruki

Sosyal Ağlarda Paylaş